Druk UV

Druk UV, dostępne materiały do zadruku.

Poprzez pojęcie Druk UV (ang. Printing UV – ultraviolet) rozumie się proces nakładania farby na powierzchnię płaską i utrwalanie jej z użyciem światła ultrafioletowego nazywanego w skrócie UV. Sam druk odbywa się następująco. Ciekły polimer jest natryskiwany na materiał a w tym samym momencie utrwalany za pomocą lamp który go utwardza. Utwardzona farba UV tworzy na powierzchni materiału cienką warstwę mocna przylegającą do zadrukowanego materiału. Druk UV jest obecnie najszybciej rozwijaną technologią druku na co składa się przede wszystkim szeroki zastosowanie tej technologii.

Jak już wspomniałem Druk UV pozwala na zadruk nieskończenie wielu materiałów a my oferujemy:

  • Druk UV na PCW, PCV,
  • Druk UV na Plexi, szkle,
  • Druk UV na dibind
  • Druk UV na kartonie
  • Druk UV na drewnie, sklejce, MDF
  • Druk UV na stadur

Druk UV na PCW – Jedna z najpopularniejszych powierzchni płaskich do zadruku. Wykorzystywana przede wszystkim w tworzeniu znakowania budynków, osiedli, dróg jak również jako materiał dekoracyjny. Zadrukowane PCW spotykamy w galeriach handlowych, na wystawach plonerowych, w naszych domach. Jest bardzo popularny a materiał dzięki swojej lekkiej budowie, łatwości w obróbce tworzy nieskończenie wiele możliwości realizacyjnych. W sprzedaży jest poza najpopularniejszym PCW miękkim jest również PCW twarde (HIPS) materiał ten jest ładniejszy wizualnie a jako główną wadę bym wskazał utrata białości dlatego też polecamy go przede wszystkim po wnętrz pomieszczeń.

Druk UV na szkle, Druk UV na PLEXI – oba materiały są posiadają jedna ważna wspólną cechę tj. są przezroczyste, przezierne. Taki materiał wymaga od projektanta trochę innego podejścia. Zadrukowane materiał musi zostać po zadruku UV kolorami pokryty warstwą białej farby w celu zwiększenia widoczności wydruku oraz zmniejszenia przepuszczalności światła przez wydruk.Tak przygotowana praca posiada o wiele mocniejsze, wyraźniejsze kolory i poprawia walory estetyczne wydruk. Druk na szkle znajduje bardzo często zastosowanie w zadruku paneli kuchennych, płytek ceramicznych, fotoobraz szklanych. Plexi posiada bardzo zbliżone zastosowanie. Plexi częściej znajduje zastosowanie w reklamie a szczególnie do produkcji paneli do podświetleń. W tych rozwiązaniach w zależności od pomysły grafika zadruk możemy wykonać z frontu lub od tyłu materiału.

Druk UV na dibond, – materiał do zadruku jedno lub dwustronnego. Zbudowany z 3 warstw w tym dwóch aluminium i PCW wewnątrz. Dibond występuje w dwóch rodzajach a mianowicie jako materiał pokryty, uszlachetniony i gotowy do zadruku. Tak przygotowany dibond pozwala na druk UV w pełnej kolorystyce tj. z półtonami. Tu drukujemy na białym podłożu. Ten podstawowy materiał jest gotowy do zadruku nie wymaga dodatkowego przygotowania. Inaczej bywa z materiałem dibond w kolorze srebrnym. W takim przypadku dla uzyskania lepszego efektu dobrze jest pod wydrukiem położyć warstwę białego poddruku.

Druk UV na kartonie– szybko rozwijająca się część produkcji poligraficznej zajmująca się produkcją pudełek, półek reklamowych tj. stendów reklamowych. Często wykonujemy również osłony bramki alarmowe do marketów, sklepów sieciowych. Karton bezpośrednio po zadruku może podlegać obróbce. Nie musi schnąć.

Druk UV na sklejce, płycie MDF – druk na płycie meblowej powiększa możliwości stylizacji wnętrz, pozwala wykańczać meble sklepowe logotypami producentów marek promowanych produktów.

Druk UV na płycie Stadur – kolejny materiał do zadruku jedno jak i dwustronnego. Swoją budową przypomina dibond z tą różnicą że zewnętrzne ściany są wykonane z PCW a środek z materiału spienionego o dużo mniejszej gęstości. Materiał ten jest lekki a zarazem sztywny. Świetnie się sprawdza np. przy robieniu ramek na Instagram przy wszelkich akcjach promocyjnych. Stadur jest łatwy o obróbce. Lżejszy od innych materiało o tej samej grubości a w szczególności do PCW.