Druk UV

Druk UV, dostępne materiały do zadruku.

Poprzez pojęcie Druk UV (ang. Printing UV – ultraviolet) rozumie się proces nakładania farby na powierzchnię płaską i utrwalanie jej z użyciem światła ultrafioletowego nazywanego w skrócie UV. Sam druk odbywa się następująco. Ciekły polimer jest natryskiwany na materiał a w tym samym momencie utrwalany za pomocą lamp który go utwardza. Utwardzona farba UV tworzy na powierzchni materiału cienką warstwę mocna przylegającą do zadrukowanego materiału. Druk UV jest obecnie najszybciej rozwijaną technologią druku na co składa się przede wszystkim szeroki zastosowanie tej technologii.

Drukujemy na powierzchniach płaskich:

  • na PCW, PCV,
  • UV na Plexi, szkle,
  • Druk UV na dibind, metalu, na kartonie
  • na drewnie, sklejce, MDF, na stadur

Druk UV na:

na PCW i PCV

Jedna z najpopularniejszych powierzchni płaskich do zadruku. Wykorzystywana przede wszystkim w tworzeniu znakowania budynków, osiedli, dróg jak również jako materiał dekoracyjny. Zadrukowane PCW spotykamy w galeriach handlowych, na wystawach plonerowych, w naszych domach. Jest bardzo popularny a materiał dzięki swojej lekkiej budowie, łatwości w obróbce tworzy nieskończenie wiele możliwości realizacyjnych. W sprzedaży jest poza najpopularniejszym PCW miękkim jest również PCW twarde (HIPS) materiał ten jest ładniejszy wizualnie a jako główną wadę bym wskazał utrata białości dlatego też polecamy go przede wszystkim po wnętrz pomieszczeń.

druk uv

Druk uv na PCV i innych powiechniach płaskich. Najwyższa jakość idealne oddanie kolorów

na szkle i na PLEXI

oba materiały posiadają jedna ważna wspólną cechę tj. są przezroczyste, przezierne. Należy pamiętać że druk na szkle wymaga od projektanta trochę innego podejścia. W przeciwieństwie do papieru należy pamiętać że jeśli chcemy uzyskać pełne krycie to zadrukowane materiał musi zostać pokryty warstwą białej farby w celu eleminacji przezroczystości i zwiększenia widoczności wydruku. Bez wątpienia takie działania zmniejszy przepuszczalności światła przez wydruk. W rezultacie tak przygotowana praca posiada o wiele mocniejsze, wyraźniejsze kolory. Druk na szkle znajduje bardzo często zastosowanie w produkcji paneli kuchennych, płytek ceramicznych oraz fotoobrazów szkalnych. Dla porównania Plexi posiada bardzo zbliżone zastosowanie ale częściej znajduje zastosowanie w reklamie a szczególnie do produkcji paneli do podświetleń, kasetonów. W tych rozwiązaniach w zależności od pomysły grafika zadruk możemy wykonać z frontu lub od tyłu materiału.

Druk UV na dibond

Materiał do zadruku jedno lub dwustronnego. Zbudowany z 3 warstw w tym dwóch aluminium i PCW wewnątrz. Dibond występuje w dwóch rodzajach a mianowicie jako materiał pokryty, uszlachetniony i gotowy do zadruku. Tak przygotowany dibond pozwala na druk UV w pełnej kolorystyce tj. z półtonami. Tu drukujemy na białym podłożu. Ten podstawowy materiał jest gotowy do zadruku nie wymaga dodatkowego przygotowania. Inaczej bywa z materiałem dibond w kolorze srebrnym. W takim przypadku dla uzyskania lepszego efektu dobrze jest pod wydrukiem położyć warstwę białego poddruku.

UV na kartonie

Szybko rozwijająca się część produkcji poligraficznej zajmująca się produkcją pudełek, półek reklamowych tj. stendów reklamowych. Często wykonujemy również osłony bramki alarmowe do marketów, sklepów sieciowych. Karton bezpośrednio po zadruku może podlegać obróbce. Nie musi schnąć.

na drewnie, sklejce, płycie MDF

Zdruk na płycie meblowej powiększa możliwości stylizacji wnętrz, pozwala wykańczać meble sklepowe logotypami producentów marek promowanych produktów.

Druk UV na płycie Stadur

Kolejny materiał do zadruku jedno jak i dwustronnego. Swoją budową przypomina dibond z tą różnicą że zewnętrzne ściany są wykonane z PCW a środek z materiału spienionego o dużo mniejszej gęstości. Materiał ten jest lekki a zarazem sztywny. Świetnie się sprawdza np. przy robieniu ramek na Instagram przy wszelkich akcjach promocyjnych. Stadur jest łatwy o obróbce. Lżejszy od innych materiało o tej samej grubości a w szczególności do PCW.