Druk UV, zalety druku bezpośredniego

Druk UV, zalety druku bezpośredniego na powierzchniach płaskich to przede wszystkim wysokiej jakości gotowy produkt otrzymany od razu po wyjęciu z maszyny drukującej. Piękna kolorystyka, żywe kolory a zarazem bardzo szeroka gama materiałów do zadruku UV a w tym materiały przezroczyste: szkło, plexi glass. Zapraszamy do naszej oferty

Dlaczego druk UV

Zanim na rynku pojawiły się cyfrowe maszyny do druku UV sposoby zdobienia, zadruku powierzchni płaskich były dwuetapowe lub ograniczone do prostych wzorów a ostatecznie sam czas i precyzja potrzebna do realizacji:

Dwuetapowy

– zdobienie materiałów płaskich z wykorzystaniem grafiki przenoszonej na tworzywo (PCW, plexi, stadur, dibond) z pomocą np. zadrukowanej folii, papieru i naklejenie. Uzyskiwany efekt był, jest bardzo dobry. Technikę tą można uznać za bardzo dobrą a jako zaletę możemy wskazać możliwość wykorzystania szerokiej gamy papierów i już posiadanych maszyn. Papiery te posiadały bardzo często specyficzną kolorystykę nie koniecznie występujących w maszynach UV. Tu każda drukarnia mogła wykorzystać już posiadany park maszynowy a „zadruk” (tu oklejanie) powierzchni płaskich było łatwo dostępne. Jest to prosty sposób na zwiększenie oferty. Wada tej metody to przede wszystkim trwałość. Druk pigmentowy i wodny jak również solventowy wymaga dodatkowego zabezpieczenia w celu wydłużenia trwałości wydruku. Niższa jest również ich odporność na zadrapania lekkie uszkodzenia mechaniczne. W tym miejscu można powiedzieć  – Druk UV jest nieporównywalnie twardszy.

Historycznie

Tradycyjne oklejanie szyldów, tablic reklamowych za pomocą folii w procesie produkcji dwuetapowej miało i ma dwa główne ograniczenie. Pierwsze to ilość kolorów folii barwionej w masie i związana z tym konieczność doboru czasami „podobnych kolorów”. Doborów czasami na oko, co wiązało się z ryzykiem niezadowolenia klienta. Brak możliwości tworzenia skomplikowanych wzorów. Z drugiej strony dostęp zaletą tej metody jest dostęp do folii w kolorach srebrny, złoty, folii mieniący się i fluo (pomarańcz, zółty, zielony).  Kolory te są niedostępne w maszynach drukujących w podstawowej ofercie. Sama praca ręczna obarczona jest ryzykiem błędu. Ze względu na ryzyka powyżej tak tworzone wzory zwykle ograniczone były do prostych komunikatów, logotypów.

Czas realizacji:

  • Przygotowanie płyty do zadruku, sformatowenie – w druku UV możemy drukować na tzw. spad czyli od razu na formacie końcowym. Przy starej metodzie kleimy na większym formacie i docinamy do formatu docelowego
  •  wydruk grafiki, wycięcie wzorów na ploterze tnącym i naklejenie np. na plexi. W przypadku grafiki z plotera tnącego należy: wyciąć, obrać wzór, przenieść za pomocą folii transportowej na docelowy nośnik. Czynność tą powtórzyć wielokrotnie w przypadku wielu kolorów. Jest to praca ręczna więc zawsze istnieje ryzyko niedokładności i błędów. Druk UV pozwala na wykonanie tej pracy w jednym przebiegu bez ryzyka reklamacji ze względu na niedokładność.

Druk UV kolorem białym

Kolejną zaletą Druku UV to bezpośredni zadruk materiałów barwionych w masie. W przypadku materiałów przezroczystych proces ten był pracochłonny a czasami wręcz nie do wykonania. Mała czcionka i wymyślne ozdobniki były eliminowane z produkcji. Maszyny do druku UV pozwalają na zadruk materiałów barwionych w masie kolorem białym lub z białym poddrukiem. Druk UV wyeliminował proces klejenia i skrócił czasu realizacji prac przy zachowaniu najwyższej jakości. W niesamowitym stopniu zwiększył też rodzaje materiałów do zadruku.