Fotoobrazy, fotografia wielkoformatow – płótno czy towrzywo

Fotoobrazy, zadruk płótna, canvas a może fotografia na tworzywie? Zalety tworzenia własnych fotoobrazów są w ostatnim czasie jednym z fajniejszych sposobów na nowoczesną realizacje wystroju wnętrz. Nie ma większego znaczenie czy druk wykonamy na płótnie czy na tworzywie (PCV, Dibond). Taka decyzja zależy tak na prawdę od charakteru wnętrz gdzie nasze fotoobrazy mają wisieć. 

Fotoobrazy – droga do druku UV

Przed rozpoczęciem druku powiększeń (fotoobrazów) na płótnie, canvasie realizacje tego typu prac było bardzo trudne i drogie. Mała popularność urządzeń naświetlających o wielkości powyżej formatu A3 (40×30 cm) sprawiała produkt ten był mało dostępnym a raczej trudno dostępnym. Wiele firma rozpoczynała druk na kanwasie wykorzystując maszyny pigmentowe i wodne, my również. Zaletą tych produkcji była fajna jakość druku a wadą jego trwałość. Tusze wodne z nie sprzyjających warunkach traciły kolory czasami w kilka miesięcy. Pigment był trwalszy (canon) ale wiąż zdarzały się reklamacje ze tego powodu. Półśrodkiem stały się plotery ecosolventowe ale przez znawców nie lubiane za skład chemiczny tuszy i znacznie gorsze kolorystykę od ploterów pigmentowych i wodnych. Zresztą do dziś stare plotery Canona np. W8400 posiadały kolorystykę nie do uzyskania przez większość ploterów solventowych. W szczególności na uwagę zasługuje czerń z jaką drukowały.

Na pomoc przyszły dopiero plotery UV. W naszym przypadku jest to ploter HP FB 550. Urządzenie to łączy sobie fajną kolorystkę, stosunkowo małą kroplę prze co dobrze widoczne przejścia tonalne i wysyconą czerń. Zaletę wobec, której nie da się przejść obojętnie to zadruk po powierzchni materiału. W przypadku druku UV toner w chwili zetknięcia się z płótnem, PCV jest utrwalany za pomocą światła. Proces ten pozwala na uzyskanie refleksów uchwyconych przez fotografa które na fotoobrazach drukowanych z wykorzystaniem ploterów gdzie tusz wnika w nośnik nie do uzyskania. Tusz wnikający w płótno zalewa tego rodzaju szczegóły, które znikają pomimo ich widoczności na monitorze komputera.

Druk canvas

Druk powiększenia na płótnie możemy realizować w dwojaki sposób. Jeden to druk na wstędze wielu prac, potem dzielenie, rozcinanie wydruku i naciąganie go na ramę a drugi to bezpośrednio na gotowych podobraziach. Naszym zdaniem dużo lepszy efekt dla wystroju wnętrz uzyskujemy w pierwszym sposobie realizacji. Nasze płótna są powiększane o zadrukowany spad który naciągamy na krawędzi. Taki fotoobraz jest gotowy do powieszenia i wygląda zawsze ładnie. Zdjęcia drukowane na podobraziach z wykorzystaniem ploterów UV mają charakterystyczne białe krawędzie. Takie foto-obrazy wymagają dodatkowej pracy u ramiarza, oprawy w ramę która zasłoni. Nasze obrazy są gotowe do powieszenie i nie posiadają białych krawędzi.

Druk na fotografii na PCV

Fotoobraz drukowany na Canwasie swoim charakterem świetnie pasuje do klasycznych wnętrze. Ładnie komponuje się zarówno przy meblościance z lat ’70 jak i przy drewnianych meblach przekazywanych od pokoleń. Dla dziadków jest niepowtarzalnym upiększeniem wnętrza mieszkania. Z drugiej strony w nowoczesnych wnętrzach gdzie pojawia się więcej szkła, metalu a przede wszystkim prostych forma polecamy druk zdjęć na płytach. I tu mino wskazania w tytule PCV jako najpopularniejszego nośnika wymienię pozostałe przez nas produkowane: fotoobrazy na plexi, dibond, szkle.  Każde jest ładne a wybór zależy tylko i wyłącznie od charakteru wnętrza w którym będzie ono wisieć.

Czas realizacji:

  • Dla wydruków na kanwasie realizacja to 24h. Dłuższy czas spowodowany jest albo dużym obłożeniem świątecznym albo wyjątkowym nawarstwieniem prac. Dłuższy czas realizacji pojedynczej sztuki jaki jest nam potrzebny na naciągnięcie płótna na ramę nie wpływa bezpośrednio na konieczność realizacaji dłużej niż z dnia na dzień. 
  • Dla wydruków na PCV, PLEXI, Szkle sam proces druku zdjęcia jest identyczny jak w przypadku druku opisanym powyżej. Wydruk grafiki na szkle jako jedyny ma proces bardzie skomplikowany. co opiszę za chwilę poniżej. Plexi, PCW i dibond są materiałami gotowymi do zadruku. Oznacza to, że farba utrwalona przez lampy UV świetnie trzyma się tych materiałów i nie potrzebuje dodatkowych procesów przygotowawczych.
  • Druk na szkole jako jedyny z wyżej już wymienionych ma wymagania polegające na konieczności przygotowania powierzchni. Szkoło jest zbyt twarde a toner nie posiada na tych agresywnego składu aby się wgryźć. Oczywiście wydruk też nie spłynie bo zostanie utrwalony przez lampy UV. Problem druk fotografii na szkle może objawić się po czasie a sam wydruk po prostu odejść od szkła. W celu uniknięcia tego problemu szkło przed drukiem uszlachetniamy primerem tj. środkiem chemicznym, który przygotowuje szkoło do zadruku. Tak przygotowane szkło będzie zadrukowane trwale. 

Rama fotoobrazy, blejtram,

Nasze wydruki są nabijane na blejtram sosnowy o przekroju 3,5×2 cm a sama rama jest frezowana od strony montażu płótna. Frez ten pozwala na uniknięcie „przyklejenia” się obrazu do ramy co naszym zdaniem psuje estetykę obrazu. Frez jaki robimy odsuwa płótno od ramy i usuwa ten problem.

Płótno Canvas

Płótno, canwas wykorzystywany w naszej produkcji to materiał syntetyczny o gramaturze około 200 g/m2. W naszym odczuciu jest wystarczające co potwierdzamy już kilkuletnim wykorzystaniem tego samego materiału.